Пикът на катаклизмите ще е 2016 г.

Публикуваният доклад на Международния комитет Geochange анализира промените в статистическите и енергийните характеристики на природните бедствия (земетресения, вулканични изригвания, цунами, наводнения, бури, урагани, торнадо, горски пожари), както и някои важни геофизични параметри.

В неговото приложение са изброени прогнози, според които през следващите няколко години ще има два пика на тези катаклизми – първият е през 2011 г. , а  по-значителният – през 2013 година.

Прогнозите са направени въз основа на анализ на моделите на прояви през предишни години. Учените смятат, че глобалните промени в климата протичат по същите закони, както и процесите в земната кора и в дълбоките слоеве на планетата.

В приложението към доклада се отбелязва, че през последните 10 години броят на убитите при силни земетресение в света се е увеличил  8,6 пъти,  в сравнение със средните резултати (за предишните 50 години). Освен това, земетресението и   цунами в Индонезия (2004 г.) са убили  230 000 души и са довели до промяна в наклона на оста на Земята, както и промени в продължителността на деня.

При земетресението в Хаити през 2010 г., са загинали  223 000 души. През първите пет месеца на 2010 г.  броят на изригванията на вулкани в света превишава средната годишната   стойност за предходните 110 години.

От 1983 до 2003 година промяната в скоростта на движение на Северния магнитен полюс  се е увеличила с 500%, докато  в предишни години, тя се е отклонявала с 40-50%. През 1998 г. е имало рязка промяна във формата на Земята – тя се е свила на полюсите и се е  разширила на екватора (според НАСА).

Учените отбелязват, че  на основа на данните, събрани досега, сеизмичната и вулканична дейност  ще започне да намалява през 2016 г., а температурата на въздуха в същото време ще се увеличи значително. Следователно ще започне засилено топене на ледниците и повишаване на морското равнище. Предполага се, че по-високите температури водят до увеличаване на горските пожари през лятото.

Инициативната група от учени е подписала комюнике, в което предлага да се приеме Рамкова конвенция на ООН за глобални промени в околната среда.

Според тях, обединението на учените, международни организации и правителствата на различните страни под егидата на ООН е  необходимо за да се намерят начини за противодействие  на природните бедствия и намаляване на жертвите и материалните щети.

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *