Атлантическият океан „побърква“ земния климат

Швейцарски учени съобщават, че са открили доказателства за  драматична промяна на океанските течения в Северния Атлантически океан, което обикновено засяга климатичните условия в северното полукълбо.

Екип от биохимици и океанографи от Швейцария, Канада и САЩ са открили промени в Атлантическите дълбоководни корали, което говори за намаляване на влиянието на студеното северно течение Лабрадор.

Те заявиха, че промените „от началото на 1970 г. в контекста на последните около 1800 година в много отношения са уникални“ и  свързват тези промени с глобалното затопляне.

Лабрадор взаимодейства с топлия Гълфстрийм от юг.

Тези течения оказват сложни въздействия върху изменението на климатичните  тенденции и Северноатлантическото колебание, което има доминиращо влияние върху климата в Европа и Северна Америка.

Учените говорят за смущения или промяна на колебанията, които са  причината за влажната или студена зима в Европа през последните години.

Един от петимата учени, Kaрстен Шуберт, от швейцарския федерален институт за водите съобщи, че последните две хиляди години  субполярното течение  Лабрадор в северна Канада и Нюфаундленд има  доминиращата сила.

„Сега започва да доминира южното течение и това е наистина радикална промяна“, казва Шуберт, посочвайки данни за затопляне на водите в северозападната част на Атлантическия океан.

Изследванията са правени на базата на проби на азотен изотоп на  700-годишните коралови рифове на океанското дъно, които се хранят с останките от потъващи органични частици.

Водата, която носи   Гълфстрийм, е по-солена и богата на хранителни вещества, от по-студената арктическа вода, която носи Лабрадор. Промените в миналото може да се определят от растежа пръстените в коралите.

Изследователите подозират, че съществува пряка връзка между промените в океанските течения в северната част на Атлантическия океан и глобалното затопляне, причинено от човешка дейност „, се казва в изявлението на Швейцарския федерален институт за водите   и технологиите.

Източник

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *