В Млечния път имало милиарди пъти повече планети

Както съобщава „Лос Анджелис Таймс“, позовавайки се на публикация в Nature,, международен екип от учени под ръководството на Takahiro Sumi ( университетът в Осака), е  стигнал до заключението, че в нашата галактика далеч всякакви звезди блуждаят милиони планети с  размера на Юпитер.

Специалистите са установили десет т. нар. “ планети-сираци“ на разстояние от 10-20 хил. светлинни години от Земята,   около които на разстояние един милиард мили в радиус (разстояние сравнимо с разстоянието от Слънцето до периферията на Слънчевата система) няма звезди, което значи, че те или  се въртят по орбита, чийто размер е значително по-голям от познатите на всички досега, или се движат свободно в междузвездното пространство .
Данните са събрани от телескопите, монтирани в обсерватория в новозеландския университет Маунт Джон и са потвърдени от друга група от учени, които са направили подобни наблюдения от Чили.

С най-голямата подкрепа се ползва хипотезата, че тези обекти са „изхвърлени“  от околозвездните си орбити, в която са се образували.

Въпреки това, някои въпроси остават без отговор: „Ако те са изхвърлени, тогава възниква истинска мистерия: как се случва това? В края на краищата, може  да те избута нещо по-голямо  от  теб „- отбелязва астрономът Алън Бос от Карнеги институт, който не е участвал в изследването.

Фактът, че наблюдението е  правено в много малък сектор в небето – и по принцип е възможно, само ако разположението на звездата, Земята и наблюдавания обект се намират строго по права линия – позволява  на учените да   екстраполират заключението, че тези обекти са много повече – два или повече пъти повече, отколкото са звездите в Млечния път.

А освен това, смятат учените, има и много по-малки планети, които просто не могат да се видят, което още повече усложнява картината за това, колко много са планетите.

Източник: Los Angeles Times

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *