Kитайци и руснаци скоро стъпват на Луната

Русия и Китай залагат на  търсене  на Луната за полезни изкопаеми, пише Джовани Капрара в статия  на сайта на вестник  Corriere della Sera.

„В италианския град Лука се проведе Третата международна конференция за космически изследвания, където лидерите на най-големите космически агенции от  САЩ, Европа, Китай, Русия, Канада и Япония приеха пътна карта за изследване на Космоса в бъдеще“, – се казва в статията.

Що се отнася до програмите за научни изследвания, най-конкретни планове имат  Китай и Русия, които посочиха като  „приоритетен обект“ Луната. Руснаците за пръв път публично представиха своите планове, според които през 2014 г., както обяви Алекс Koростелев, ръководител на Федералната космическа агенция за международно сътрудничество Роскосмос , ще бъде изпратена сонда за изследване на минералните ресурси на Луната. Сондата ще достави микроровър, създаден от индийски учени. През 2015 г. на лунната повърхност ще бъде изпратена   друга автоматична станция,  а след това се планира на Луната да бъде построена колония. Освен това се планира създаването на обитаема станция в орбитата около Луната „- казва авторът.

„Според зам.-министър на науката и технологиите на Китай Цзао Цзянлиня, Пекин е разработил  мащабна програма за изследване на Луната, – пише  изданието. В момента около спътника на Земята се намира сондата „Chang’e-2 „, а през 2014 г.  китайците имат намерение да доставят на Луната автоматичен робот  за изследване на природните ресурси на космическото тяло. През 2017 г. китайците  планират да изпратят сонда до Луната, която ще донесе на земята събраните проби. След тази мисия ще  последва кацане на тайконавти на Луната. В момента, китайските учени провеждат в орбита тестове на първия модул на космическата станция „Tyangun-1 „, която ще бъде изградена до 2020 г.“.

„Русия и Китай показват голям интерес към природните ресурси на Луната“ – резюмира Джовани Капрара.

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *