Живот под водата – проекти за бъдещето

Миналата година населението на Земята вече  достигна   7  милиарда души и продължава да расте бързо. Според оценки на ООН  до 2050 г. то може да надхвърли девет милиарда. Ако прибавим към това и проблема с глобалното затопляне, тогава картината излиза доста тревожна. Поради топенето на ледниците нивото на световния океан  ще се повиши, така че голяма част от земята ще се окаже  под вода. Всичко това показва, че хората трябва да се научат да живеят и под водата. Ето защо  някои архитекти вече предлагат проекти на подводни или плаващи домове. 
Когато тази идея се появява за първи път преди няколко години, не получава необходимото внимание. Много проекти в момента никой не помни. Едва наскоро, природозащитникът Морис Пико заговори отново за важността на подводните структури. Той припомня , интересна разработка на холандския архитект Моше Зварц. През 2008 г. той предложи да се преместят моловете и паркингите под каналите на Амстердам, столицата на Холандия, заради острия  недостиг на земя. Освен проблема с нарастващото население, холандците са загрижени и от наводненията, с които ги заплашва Северно море.

С цел по някакъв начин да се разрешат тези проблеми, Зварц подготвя интересен проект. Според неговата идея е  необходимо да се пресушат каналите и да се изгради  огромен подземен паркинг и търговски   развлекателен център, а след това да ги напълнят отново. През 2008 г.  предложението му не среща разбиране.

Сега има повече такива концепции, само че много по-мащабни. Архитектите се опитват да решат проблема вече не само на един град, а на няколко държави. „Глобалното затопляне ще се отрази на всички нас“ – казва дизайнерът, Джон Бауер от Австралия.

Например една австралийска компания-  Arup Biometrics.   изложи своя версия на плаваща структура. Нейният проект Syph e  вдъхновен от … медузи. Морската столица се състои от острови и дълги „пипала“, които са потопени  във водата. С тяхна помощ градът произвежда електроенергия от кинетичната енергия на вълните. Хората ще могат да живеят в гигантски квартали на дълбочина от 400 метра. Основното предимство на този проект е, че морският град трябва да стане част от екосистемата без да замърсява  заобикалящата го  природа.

А  дизайнери от Малайзия предложиха идеята за воден небостъргач, само че обърнат с главата надолу. Тяхното творение се нарича буквално Water Scraper.

„Земята става все по-неподходяща за живот, така че хората трябва правилно да се адаптират, ако искат да останат да живеят на нея“, – смята Морис Пико, който напомни на обществеността за футуристичния   проект за подводни градове.

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *