Преди 4.5 милиарда години Земята се е сблъскала с Тея

Преди 4,5 милиарда години  в Земята се врязва космическо тяло с размерите на Марс, известно  като Тея. Сблъсъкът е предизвикал катаклизъм с  колосални размери. Изхвърленото в космоса вещество от  мантията на Земята е било достатъчно, за да се образува нашия спътник – Луната. А Тея заседнала някъде дълбоко в Земята. В съответствие със съвременните научни представи материята на Тея е трябвало да се разтвори в земната мантия.

Но наскоро американският геолог Суджой Мукхопадхяи  направи потресаващо откритие. След изследване на проби от вулканично стъкло в  базалтови утайки в Исландия, той открил, че техният  изотопен състав е много необичаен и много по-различен от състава на базалтовите скали, взети от други източници, съобщава wordscience.org.

Мукхопадхяи се интересувал от съдържанието на редки  изотопи на хелий, неон, аргон и ксенон. Тези редки изотопи на благородни газове се образуват  само по един начин – при разпадането на някои радиоактивни елементи, които в Слънчевата система днес просто не съществуват. И понеже те са химически инертни, да попаднат в  скалите от въздуха не е възможно. Така излиза, че съдържащите ги скали е трябвало да се появят по времето, когато тези радиоактивни елементи са съществували.

След анализ на съотношението на различните изотопи на благородни газове, геологът стигнал до извода, че изследваният базалт се е формирал преди 4,5 милиарда години и оттогава не се е променял. А самата Тея,  която е очевиден източник на това веществото, се е появила около 100 милиона години след Слънчевата система.

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *