Кърлежът вароа унищожавал пчелите

Учените вероятно са установили причината, поради която по цялата Земя умират много пчели. Както  съобщава руската служба на Би Би Си, пчелите загиват от вирус, разпространяван от малък акар – кърлежа паразит Вароа. Такова е заключението на екип от учени от Великобритания, който е провел изследване на Хаваите. Резултатите от тяхната работа са публикувани в списание Science.

Акарите са миниатюрни инкубатори на смъртоносната болест, които вкарват вируса директно в кръвоносната система на насекомите. В този случай паразитът е преносител на особено опасен щам на болестта, известен като „вирус на деформираните криле.“

На Хавайите вароа идва от Калифорния преди около пет години. В същото време на няколко острова все още има колонии с медоносни пчели, все още не  заразени от тези кърлежи. Това позволило на учените да  наблюдават пчелите в уникална естествена лаборатория, където може да се сравнят заразените колонии със здравите и да се разбере как вароа влияят на пчелите.

Екип от учени  наблюдавал  колонията 2 години. Резултатите показали, че по-голямата част от вирусите са безвредни за пчелите, но кърлежът пренася  смъртоносен щам на определния вирус.

Според ръководителя на изследователския екип д-р Стивън Мартин, в телата на пчелите има голям брой различни щамове на вируса. По-голямата част от тях са приспособени да живеят и да съжителстват добре в  тялото на пчелата. Само че кърлежът вароа се държи по-различно.

Вирусът попада в клетките на организъма и „поема“ контрола върху неговите механизми. В действителност тялото на пчелата започва да работи срещу себе си.

Според д-р Мартин, вирусът е добре адаптиран  за да оцелее в среда, където  постоянно се прехвърля от акари на пчели и обратно – защото в храната на акарите влиза пчелна кръв.

Мартин отбелязва, че единственият начин за борба със смъртоносния вирус е да се контролира броя на кърлежите.

http://30dumi.eu/2012/06/otkrit-e-veroyatniyat-ubiets-na-miliardite-pcheli-po-zemyata/

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *