Врабчетата у нас са намалели с 50% от 2005 г.

Врабчетата у нас са намалели с 50%, показва мониторинг  на широко разпространените видове птици (МОВП) за периода 2005-2013 г. на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).

Освен врабчета, драстично намалява щиглецът – с 66%, както и пъдпъдъкът с 64%, каза пред Агенция „Фокус” председателят на УС на БДЗП д-р Петър Янков..

Застрашен вид е и градската лястовица, която намалява с 47%.

Проучването е проведено в над 160 места, като резултатите се базират на тенденциите в състоянието на 59 вида птици, които живеят в земеделските райони, горите и в градска среда.

„От всичките 59 вида птици, включени в изследването, 30% намаляват, 10% са със стабилно състояние и едва 7% бележат ръст“, се казва в доклада на БДЗП.

Резултатите от мониторинга на обикновените видове птици показват, че опазването на птиците е възможно в земите с висока природна стойност, където птиците намаляват със значително по-бавни темпове, отколкото в останалите земеделски земи.

„Ние правим всичко необходимо с помощта на Европейската комисия, с помощта на Европейския съюз и в момента в България текат около шест големи проекта за милиони евро, инвестирани за биоразнообразие”, каза д-р Петък Янков.

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *