Защо психолозите съветват да не се следят новините

newsВ съвременния свят  желанието на хората да бъдат в течение на новините се превърна в навик. Въпреки това, експертите смятат, че ежедневно потапяне в потока от  информация е твърде рисковано за психиката и здравето.

На страниците на Guardian психолози обясниха защо за хората е добре да се откажат от следене на новините. Експертите са сравнили желание да бъдат информирани с гибелната страст към захарта. От страниците си  медиите публикуват тривиални факти, които в действителност, не засягат човек – затова той не изпитва насищане. Всеки ден много хора „поглъщат“ огромно количество празни, безсмислени новини, които не засягат техния живот,  кариера или бизнес.

При това следенето на новините води до страх и агресия, която не позволява на човек широко и творчески да мисли, убедени са медиците. Трагичните и безнадеждни истории,  които главно публикуват медиите, за да привличат  интерес, непрекъснато въздействат върху лимбичната система, стимулират производството на хормони, които вкарват организма в състояние на хроничен стрес.

У хората,  постоянно следящи новините, нервните клетки образуват невронни вериги, които не са в състояние да поддържат  процеса на целенасочено мислене – то става повърхностно, отслабва паметта, концентрацията изчезва.

Изтриването на „стабилните“ качества води до това, че се появява безпокойство – човек започва да се чувства все повече страхове, у него се появява чувството затова, че има  много неща, с които не може да се справи. Такива чувства не отговарят на действителността, те говорят само за това, че се е променила физическата структура на мозъка.

Освен това, по-голямата част от новините разказват за неща, върху които хората не могат да вляят. Това провокира чувство на безсилие, и в крайна сметка, според количеството потребявани новини,  води до появата на песимистична самонастройка,  принуждава човек да се отчайва или да възприема несправедливостта и злото като фатална неизбежност на живота. Този феномен е известен като „придобита безпомощност“ – заради нея човек става пасивен, и вече не вярва в своите способности.

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *